Palestinezët shënojnë përvjetorin e zhvendosjes masive

Palestinezët të mërkurën shënuan 71 vjetorin e shpërnguljes së tyre masive gjatë luftës së vitit 1948 rreth krijimit të Izraelit me protesta në të gjithë Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës, shkruan AP.

Mijëra njerëz u transferuan në kufirin Gazë-Izrael, ndërsa grupi militant Hamas, i cili kontrollon Gazën, njoftoi një grevë të përgjithshme, duke mbyllur shkollat dhe institucionet publike për të lejuar një pjesëmarrje të madhe.

Për një vit, Hamasi ka organizuar protesta çdo të premte përgjatë rrethimit që ndan Izraelin dhe Gazën, duke kërkuar një fund të një bllokade izraelito-egjiptiane.

Më shumë se 60 palestinezë u vranë në demonstratën e vitit të kaluar, e cila përkoi me hapjen e ambasadës së SHBA-së. Ambasada në Jerusalem ishte e kontestuar.

Megjithatë, demonstrata e këtij viti vjen dy javë pasi u arrit një armëpushim për t’i dhënë fund raundit të ashpër dy-ditor të luftimeve. Për të dërguarin e Katarit, i cili ka ndihmuar të ndërmjetësojë armëpushimin, ju keni kërkuar Hamasit që të mbajë demonstratën e së mërkurës të përmbajtur.