Përfundon ura më e gjatë në botë, infrastrukturë mahnitëse

51 0

Përfundon pas 9 vitesh punime intensive ura më e gjatë në botë me një infrastrukturë mahnitëse  cila ndodhet në Kinë dhe ka një gjatësi prej 55 kilometrash.

Ura është aq e fortë sa mund të përballojë tërmete të magnitudës 8 Rihter, tajfune shumë të fuqishme, madje edhe goditjen e një anije 300 mijë ton në strukturën e saj.

Inxhinieri kryesor I këtij projekti madhështor është Meng Fanchao I cili u shpreh I lumtur për përfundimin e kësaj punë kolosale.

Ai u shpreh se kjo ka qenë një punë e madhe për ekipin e tij dhe se ky projekt kushtoi rreth 116 miliardë juana kineze.

Kjo rrugë pritet të shkurtojë katër orë kohë nga Aeroporti Ndërkombëtar i Hong Kong-ut në bregun lindor të Macau.

 

Lini komentin tuaj !

Komente

Related Post

QKF, STARTON KAMPIONATI I SHAHUT

Posted by - 15/02/2018 0
Qëndra Kulturore e Fëmijëve në bashkëpunim me drejtorinë arsimore  dhe bashkinë shkodër ka nisur startimin e kampionanteve pranverore. Siparin e…